از فضل پدر تو را چه حاصل

admin دی ۱۸, ۱۳۹۰ ۰

”دانشگاه مبدا تحولات است“

”ما دنبال متعهد متخصص هستیم“

در هیچکدام از این جملات و سایر جملاتی که در دانشگاه می بینیم نوشته نشده که دانشگاه محل هیئت علمی­ هاست یا ما دنبال فرزندان اعضای هیئت علمی هستیم.واقعا چرا باید فرزندان اعضای هیئت علمی برای ورود به دانشگاه سهمیه داشته باشند؟ آیا اینها نمی توانند فضای مناسبی برای تخصیل فرزندانشان فراهم کنند؟ آیا درآمدشان کم است؟ و آیا….

پس به دلیل چه کمبودی است که باید به آنها شرایط و امکانات بیشتری داد؟

دوستی می­گفت: این امکانات به دلیل کمبودشان نیست بلکه به خاطر شرایط بهترشان است. نمی­شود فرزند کسی که درآمدش خوب است، از قشر تحصیل کرده می باشد و وجهه اجتماعی خوبی هم دارد دانشگاه قبول نشود. اگر فرزند او که هر امکاناتی را دارد قبول نشود پس چه کسی قبول شود؟ فرزند کسی که امکانات کمی دارد؟ اگر فرزند او که از قشر دانشگاهی کشور است قبول نشود مردم چه می گویند؟ حتما مردم با چشم و گوش بسته می گویند تحصیل در داخل کشور بد است و اگر اوضاع خوب می بود اینان که اطلاعات بیشتری دارند مانع ورود فرزندانشان به دانشگاه نمی شدند.

با این طرز تفکر غلط یک پیشنهاد احمقانه برای تکمیل نظر فوق می توان مطرح کرد:“منع حضور در دانشگاه برای فرزندان …(به نظرم آوردن نام  شغل خاصی توهین به آن شغل است ) و به طور کلی کلیه کسانی که وجه اجتماعی خوب ندارند و نمی توانند امکانات مطلوبی برای فرزندانشان فراهم بکنند. ”زیرا اگر اینان وارد دانشگاه شوند مردم تصور می کنند دانشگاه رفتن الکی است“

البته یک پیشنهاد ناعادلانه دیگر هم به ذهنم رسید و آن چشم پوشی از جرم های فرزندان قضات و کارمندان قوه قضائیه و تخفیف در مجازات آنان است.

استفاده عده ای خاص از یک سری امکانات ویژه »منظورم همان رانت است« به دلیل شرایطشان ما را به یاد روش اجداد گذشتمان می­اندازد که امکانات تحصیل را برای عده ای خاص قرار می­دادند درحالیکه عده ای دیگر به خاطر فقر یا هر کمبود دیگری به این امکانات نیاز بیشتری داشتند.

و در انتها به نظر می رسد از همچنین قانونی که در آن برای حضور فرزندان هیئت علمی در دانشگاه سهمیه مقرر می کند بعید نیست برای فرزندان مرفهین هم سهمیه مقرر کند که البته متاسفانه این سهمیه هم مقرر شد.“دانشجو پولی“

————————————————————–

بخش هایی از دستوالعمل اجرایی ایجاد تسهیلات برای فرزندان هیات علمی

۱-دانشگاه ها موظفند از فرزندان اعضای هیئت علمی دانشگاه ها که بر اساس این دستورالعمل از طرف سازمان معرفی می شوند ثبت نام به عمل آورد.

۲-حد نصاب نمره علمی لازم برای انتقال در همان رشته و همان مقطع ۹۰درصد و برای تغییر رشته در همان گروه آزمایشی و همان مقطع یا مقطع پایین تر ۹۲٫۵ درصد نمره کل آخرین نفر پذیرفته شده است.

۳-اگر فرزند هیئت علمی دارای حد نصاب لازم برای انتقال نباشد دانشگاه مقصد که لزوما باید در شهر محل خدمت والدین باشد می تواند وی را به صورت انتقال موقت(میهمان) بپذیرد.تبدیل انتقال موقت به انتقال دائم مشروط به احراز وضعیت علمی مناسب طی حداقل دو ترم اول تحصیلی به تشخیص دانشگاه مقصد است.

خیزش نو شماره ۶۶

مرتضی امینی

فرستادن دیدگاه »

What is 9 + 10 ?
Please leave these two fields as-is:
IMPORTANT! To be able to proceed, you need to solve the following simple math (so we know that you are a human) :-)