دکتر کوشکی: تحریم یک جنگ روانی است

admin اسفند ۶, ۱۳۹۰ ۰

-چرا بعد از تحریم های غرب علیه ایران مجلس طرح دو فوریتی تحریم غرب را تصویب نکرد؟

-البته تحریم ها یک مقوله سی و دو ساله است یعنی قدمتش به اندازه عمر انقلاب است و پدیده تازه ای نیست. در خصوص تحریم نفتی که البته هنوز اجرا نشده مجلس هشتم و وزارت نفت موضع گیری خوب و مناسبی داشتند که دادن هشدار به کشورهای اروپایی مصرف کننده نفت بود. البته بدون اینکه نیاز به مصوبه ای باشد وزیر نفت طرح تدریجی قطع صادرات نفت به اروپا را در دستور کار قرار داده است و ما برای برخورد با تحریم ها یک تدابیری را اتخاذ کردیم که مسئولین مربوطه اجرا کرده اند. اگر نیاز به موضع گیری مجلس برای وضع قانون باشد مجلس بایستی در این زمینه قانون گذاری کند فعلا هنوز احساس نیاز نشده که مجلس به عنوان قانون گذار وارد عمل بشود و شاید در آینده این نیاز احساس بشود و مجلس مثلا روابط تجاری ما با کشورهایی که می خواهند وارد فاز تحریم بشوند را با قانون گذاری ممنوع بکند ولی فعلا ظاهرا چنین احساس نیازی نشده است.

-این دستپاچگی نمایندگان که به سرعت طرح را آوردند و با همان سرعت پس گرفتند چطور توجیه می شود؟

-ببینید در واقع فرآیند قانون گذاری چیزی نیست که بتوان با عجله واکنش نشان داد یعنی یک پدیده انعکاسی نیست. هر قانون گذاری در هر زمینه ای باید کار کارشناسی بشود و جوانب مختلفش مطالعه بشود. گاهی باید مجلس موضع گیری بکند که مجلس در مورد تحریم نفتی اروپا موضع گیری مناسبی داشته و وزارت نفت هم موضع گیری هماهنگی با مجلس داشته است که آن هم عملیاتی شده است حال وضع قانون آن هم به شکل دو فوریتی آن هم در خصوص مقابله با تحریم ها اصولا به نظر نمی آید کار شتاب زده در این زمینه مفید باشد. بایستی به طور منطقی اگر نیاز به قانون گذاری هست طوری قانون گذاری بشود که در واقع موجب اقتدار نظام بشود نه اینکه یک حرکت شتاب زده صورت بگیرد و بعد ببینیم که به این حرکت نیازی نبوده یا اینکه این حرکت ممکن است عواقب منفی برای نظام داشته باشد که بهتر است انجام نشود یعنی در این زمینه اگر تصمیم شتاب زده انجام نشود خیلی بهتر است. اگر قرار بود دوستان در مجلس به طور شتاب زده مصوبه ای داشته باشند بهتر است اجرا نشود.

-نظر شخصی خودتان را در مورد این فرصت شش ماهه برای تحریم بفرمایید. چون یک نظر این است که ما در زمستان تحریم را شروع کنیم زیرا نیاز به نفت در اروپا در این زمان بیشتر است.

-قطع صادرات ۳ الی ۴ درصدی نفت ایران به فرانسه و انگلیس در قیمت نفت تاثیر گذاشته و واقعا خیلی از شرکت های نفتی در ایتالیا، یونان به شدت ابراز نگرانی کردند تا جایی که رئیس یکی از بزرگترین مجتمع های زنجیره ای پالایشگاهی در ایتالیا رسما اعلام کرده که اگر ایران صادرات نفتش را به ایتالیا قطع کند بیش از هفتاد پالایشگاه در ایتالیا بیکار خواهند شد و یا یونان که بزرگترین خریدار نفت ایران در اروپاست با بیش از چهارده هزار تن در روز قطعا با مشکلات عدیده ای روبرو می شود با توجه به اینکه یونان ور شکسته ترین کشور اروپایی هم هست.

تحریم ها اصولا حرکت جنگ روانی است یعنی حرکت هایی نیستند که واقعیت بیرونی داشته باشند یا از لحاظ بیرونی موثر باشند. یک پدیده جنگ روانی‌اند. بسته به اینکه ما چقدر آنرا جدی بگیریم یا با خونسردی از کنارشان رد بشویم و واکنش معقول نشان بدهیم میتوانند تاثیرات خیلی کمی داشته باشند یا اینکه مانعی سر راه ما ایجاد نکنند.

-یعنی شما می فرمایید که اگر ایران همین روالی را که دارد پیش می برد تقریبا مطلوب است یعنی ما دست پیش را نگیریم؟

-صحبت بر سر این است که ما خودمان بر اساس مصالح­مان ممکن است تصمیم بگیریم که روابط تجاری اقتصادی­مان را با کشورهایی که می خواهند ما را تحریم کنند خودمان به تدریج و با اراده خودمان روابط را محدود یا قطع کنیم یا برای آن جایگزین پیدا بکنیم. در واقع تحریم ها قبل از آنکه واقعیتی کشنده و مرگبار داشته باشند تاثیرات روانی آنهاست که می تواند کشنده و مرگبار باشد اگر ما مرعوب بشویم، بترسیم و اگر ما با خونسردی و اعتماد به نفس با این تحریم ها برخورد کنیم تحریم ها در حدی نیستند که بخواهند مانع جدی در پیش پای ملت ایران بگذارند.

-برخی معتقدند مجلس و دولت ما از ضعف اراده رنج می برد و در خود این قدرت را نمی بینند که بتوانند در مقابل این تحریم ها پاسخ گو باشند آیا شما با این موضوع موافقید؟

-نه این عمومیت ندارد. ببینید ممکن است افرادی در دولت یا مجلس باشند که مرعوب تحریم ها باشند ما همیشه مسئولین ترسو داشتیم. اما اینکه کل نظام جمهوری اسلامی در برابر تحریم ها واکنشش چیست؟ نظام تا امروز واکنش قاطعانه ای داشته و هیچوقت تسلیم تحریم ها نشده و خواسته های غربی ها را اطاعت نکرده بلکه مسیری که خودش تشخیص داده انتخاب کرده البته همیشه مسئولین دنیا طلب و کسانی که از مردم بریدند و همیشه گرین کارت توی جیب‌شان هست از این تحریم ها ترسیده اند اما کلیت نظام جمهوری دچار ترس و واهمه نشده است.

 خیزش نو شماره ۶۹

فرستادن دیدگاه »

What is 15 + 11 ?
Please leave these two fields as-is:
IMPORTANT! To be able to proceed, you need to solve the following simple math (so we know that you are a human) :-)