بیانیه مجمع پیرامون طرح تغییر قانون انتخابات ریاست جمهوری

admin آبان ۵, ۱۳۹۱ ۰

“انتخابات در انحصار هیچ کس نیست، نه در انحصار روحانیین است، نه در انحصار احزاب است، نه در انحصار گروههاست. انتخابات مال همه مردم است. مردم سرنوشت خودشان دست خودشان است. و انتخابات براى تأثیر سرنوشت شما ملت است.”

امام خمینی(ره)

طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری، که حدود یک ماه پیش با دو فوریت در مجلس شورای اسلامی مطرح شده بود، روز سه شنبه دوم آبانماه ۱۳۹۱در کمیسیون شوراها به تصویب رسید؛ طرحی که در صورت تصویب نهایی در صحن علنی مجلس به همگان نشان خواهد داد که این رجال خودخوانده ملی هستند که بیش از هرکس، حق تعیین سرنوشت ملت را در اختیار دارند.

مطابق طرح مذکور، نامزد انتخابات ریاست جمهوری می بایست ابتدائا موارد زیر را احراز کند:

۱ -۱۰۰نفر از نمایندگان مجلس، وی را تایید کنند تا احراز شود که او رجل سیاسی است.

۲ -۲۵نفر از نمایندگان مجلس خبرگان، وی را تایید کنند تا رجل مذهبی بودن او احراز شود.

۳-حداقل ۸ سال نماینده مجلس شورای اسلامی یا وزیر یا معاون رئیس جمهور یا هم تراز آن از فرماندهان نظامی باشد، تا مدیر و مدبر بودن وی احراز گردد.

۴-علاوه بر شرط فوق، ۱۰۰ نفر از مسوولین کشوری موضوع ماده ۷۱ قانون خدمات مدیریت کشوری هستند (شامل روسای سه قوه، نمایندگان مجلس، وزرا، معاونان وزرا، سفیران و…) وی را به عنوان مدیر و مدبر تایید کنند.

۵و۶-سنّ کاندیدا بین ۴۵ تا ۷۵ سال بوده و دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد یا معادل حوزوی آن باشد.

حال مشخص نیست که نمایندگان تصویب کننده این طرح، چگونه چنین مشروعیتی را برای خود قائل شده­اند که حق تعیین سرنوشت را به عنوان یکی از حقوق اساسی ملت که در اصل ۵۶ قانون اساسی بیان شده است، محدود ساخته و آن را در انحصار حلقه­ای محدود بگذارند. به راستی آیا این نمایندگان محترم مجلس به تاکیدات همیشگی امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری که توده­های مردم و پابرهنه­ها را ولی­نعمت انقلاب می دانسته­اند، باور دارند یا اینکه خود را ولی­نعمت و مالک ملت تلقی کرده و آنان را رعیت هایی می دانند که صرفا باید به وظیفه خود، که همان شرکت در انتخابات و به عبارت دیگر مشروعیت بخشیدن به ادامه حاکمیت آنهاست عمل کنند.

بدین ترتیب جمعی محدود از قدرتمداران، رسما کشور را به یک شرکت سهامی خاص تبدیل کرده و خود را نیز به عنوان هیات امنای این شرکت منصوب می­فرمایند.

علاوه بر این در همان طرح، ایجاد شورای اجرایی انتخابات در عالی ترین سطح برگزاری انتخابات پیش بینی شده است که ترکیبی از نمایندگان قوه قضاییه، مقننه، مجریه و جمعی از رجال ملی و معتمد ملت(با معرفی وزیر کشور وتایید دادستان کل کشور) آن را تشکیل می دهد. در مورد این شورا باید گفت:

۱-در مکانیزم برگزاری انتخابات که وظایف تمامی نهادهای اجرایی و نظارتی کاملا شفاف و مشخص است، این شورای جدید دقیقا قرار است چه نقشی ایفا کند و چه مشکلی را از روند فعلی برگزاری انتخابات رفع نماید. به عبارت دیگر وضعیت فعلی تقسیم کار بین نهادهای برگزار کننده انتخابات، چه خلا و نقصی دارد که این شورا در پی اصلاح آن است.

۲-از نقطه نظر مدیریتی برگزاری انتخابات یک فرآیند اجرایی فشرده و منسجم است که نیازمند مدیریت واحد می باشد. مدیریتی واحد که کل فرآیند اجرایی انتخابات را بر عهده داشته و همین مقام هم به طور کامل پاسخگوی عملکرد خود باشد؛ به نظر می رسد ایجاد این شورا راهی برای فرار از پاسخگویی نهادهای برگزار کننده انتخابات و انداختن تقصیرات بر گردن این شورا است.

۳-اساسا مگر کشور ما از یک نظام سیاسی غیر منسجم و چند پاره مانند افغانستان، لبنان و … ایجاد شده است که برای انجام هر امر مهمی، نیاز به جمع کردن نمایندگان هر یک از طوایف و قوا در قالب یک شورا باشد. آیا ایجاد این شورا، به شائبه امکان تقلب در انتخابات قبلی که دشمنان انقلاب اسلامی سالها در جهت ترویج آن تلاش کردند، دامن نمی زند؟

۴-هر دو طرح باعث ورود نهادهای کشوری به حوزه کاری نهاد دیگر می شود و به مشکل عدم پاسخ گویی و انداختن تقصیرها به گردن یکدیگر دامن خواهد زد.

پر واضح است که انقلاب اسلامی به عنوان انقلاب مستضعفین در برابر مستکبرین عالم، در تاریخ پرافتخار خود تنها بر قدرت لایزال الهی و حضور مجاهدانه ملت مومن و ولایتمدار، استوار بوده است. اما طرح مذکور دقیقا همین پایه مردمی نظام را نشانه رفته و در پی محقق ساختن آرمان دیرینه گروهها و احزاب منفعت طلب، یعنی تداول قدرت بین عده­ای معدود و تایید شده از سوی سایر هم­حزبی ها می باشد. لذا در پایان تاکید می گردد که جنبش دانشجویی، این بار مانند سایر ندانم کاریها و منفعت طلبیهای گروهیِ برخی نمایندگان، عمل نکرده، بلکه با تمام قوا در برابر این انحراف خطیر خواهد ایستاد.

به حول و قوه الهی، اجازه مصادره دستاوردهای انقلاب توسط عده­ای کوته­بین و انحصارطلب داده نخواهد شد.

والسلام علی من اتبع الحق لذات الحق

مجمع دانشجویان حزب ا…

دانشگاه علم و صنعت ایران

فرستادن دیدگاه »

What is 2 + 8 ?
Please leave these two fields as-is:
IMPORTANT! To be able to proceed, you need to solve the following simple math (so we know that you are a human) :-)