گریز از حق به بهانه حفظ باطل، دعوتی برای بررسی ادله

admin آذر ۲۱, ۱۳۹۱ ۰

وقتی در مورد نحوه عزاداری بر سید و سرور شهیدان، حضرت اباعبدا… الحسین(علیه السلام) تحقیق می کنیم مشاهده می کنیم اقوام و طوایف مختلف به روشهای گوناگون از این سفره گسترده شده در ماه محرم و صفر متنعم و بهره مند می شوند. البته غربت و مظلومیت و نیز رحمت و رافت و عظمت ارباب، وقتی بهتر به چشم می آید که افراد مختلف با هر مرام و منصب،و چه بسا دارای عمل و عقیده ای که به امام حسین(علیه السلام) نمی خورد، و حتی با مذاهب و عقاید غیر از تشیع سعی دارند تا از این کشتی نجات بهره مند گشته و به نوعی خود را به فضای غم و اندوه امام زمان (عجل ا… فرجه الشریف) و آل ا… (علیهم السلام)نزدیک کنند.

ولی حال چه می شود که عده ای به سطحی از خباثت و کج فهمی می رسند که سایرین را از این عزاداری ها و عرض ارادت ها نهی می کنند؟ و خود را گرفتار لعن و نفرین می کنند؟ چه می شود که محمد غزالی هایی پیدا می شوند و جرات می کنند به این شکل ابراز عقیده کنند که:“بر واعظ و غیر واعظ حرام است که روضه حسین (علیه السلام) و سر گذشت او و جریاناتی را که میان اصحاب رخ داده مانند دشمنی آنان با یکدیگر و پرخاش نمودن نسبت به هم برای مردم بخواند….“ البته ایشان دلیل این حرف ها و نظراتشان را در همان جا ذکر کرده اند و با توضیحاتشان واضح می شود که این حرفهای غلط و اشتباهشان از اندیشه منحرف و پایه های غلط اعتقادی این تفکر نشات میگیرد؛ می نویسد:“زیرا چنین کاری باعث می شود شنوندگان و مردم کینه اصحاب را که پرچم داران دینند به دل بگیرند و زبان به انتقاد و بدگوئی آنها بگشایند. ائمه دین از آن ها روایات را آموخته و ما نیز از ائمه دین درایت را آموخته ایم. پس هر کس از اصحاب بدگویی نماید (در حقیقت) بر خودش و دینش طعن زده است. ”حقیقتا که این تفکر باید اعتراف به اشتباه و پذیرش آنرا اشتباهی بزرگتر از خود اشتباه بداند. زیرا این تفکر به خوبی می داند که اگر به اشتباهش اقرار کند عقاید وتفکرات دیگرش هم زیر سوال می رود و ایشان به همین بهانه واهی خود را از کشتی نجات و چراغ هدایت محروم کرده اند؛ و با لجاجت و مصرانه گفته اند: ”همه صحابه عادل هستند و آنچه میان آنها اتفاق افتاده را باید توجیه کرد و حمل بر صحت نمود …“ اکنون جا دارد که برداشت شود این افراد نه به خاطر جهل مرکب بلکه به دلیل غرض ورزی از اقرار به اشتباه بیم دارند.

این تفکر نمی خواهد هدایت پیدا کند یا بهتر بگویم (که به نظر به حقیقت نزدیکتر می آید) ایشان نمی خواهند توسط عده ای خاص هدایت پیداکنند. اینان نمی خواهند که حرف حق را از زبان عده ای خاص بشنوند و در واقع حاضر نیستند با همان عده خاص حتی به بهشت بروند.

اما ما … .

ما هم در اینجا قصد داریم که با ذکر یک انحراف عظیم و مرور بخش ناچیزی از این جریان عظیم، تلنگری به همه دوستان بزنیم و ایشان را وادار به لحظه ای درنگ و تامل در مورد مواضع گرفته شده، نماییم؛ زیرا ساعتی تفکر بهتر از هفتاد سال عبادت است والبته اصلاح در دوره جوانی راحت تر خواهد بود.

واقعا همچنان جای این سوال مطرح است که چرا برخی از افراد فقط دنبال انگ زدن و مارک زدنند؟ چرا از بحث پیرامون اتهاماتی که خود مطرح کرده اند سر باز می زنند؟ چرا ما برای دفاع از خود باید مدام دنبال گوش شنوا برای رفع اتهام باشیم؟ چرا عده ای خود را در جایگاه تصفیه خانه و سیستم دفع نظام می دانند و به دنبال حذف حرف مخالفند؟ شایان ذکر است ما از افرادی با تفکر مطرح شده در ابتدای متن، هیچ توقعی برای پذیرش حق نداریم و فقط از ایشان می خواهیم اندکی تفکر کنند.

متاسفانه شرایط گویای این است که برخی از دوستان منتظرند کار به جایی برسد که حرف حق به صورت دستور و امر و نهی به آنها ابلاغ شود تا شاید آنرا بپذیرند یا نه؟

در آخر متذکر می شوم که ما باید از تاریخ و بحث آن سفارت خبیثه (بریتانیا) درس عبرت بگیریم و اسیر اشتباهات خودمان نشویم، زیرا از ماست که بر ماست، و این مهم جز با بحث و تبادل نظر صادقانه و شنیدن حرف دلسوزان نظام و بررسی و تحلیل موضوع بدست نمی آید.

در انتها با آرزوی قبولی طاعات همه دوستان، عاجزانه تقاضا می کنم“در عزاداری هایتان برای هدایت ما هم دعا کنید“

مرتضی امینی

خیزش نو شماره ۷۵

فرستادن دیدگاه »

What is 10 + 2 ?
Please leave these two fields as-is:
IMPORTANT! To be able to proceed, you need to solve the following simple math (so we know that you are a human) :-)