مگر قرار نبوده وارد سفارت شویم؟!

admin آذر ۲۴, ۱۳۹۱ ۰

حادثه ۸ آذر ماه سال گذشته و اتفاقات پیرامون آن درس های بسیاری برای دانشجویان داشت با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اشتباه بودن ورود به سفارت و موضع گرفتن در مقابل تخطی ها و زیاده روی ها، نشان می دهد که اتحادیه های دانشجویی باید نگاهی دوباره به مبانی عملکردی خود بیندازند و آن را اصلاح کنند. اما متاسفانه گویا عده ای همچنان با توجیهات سعی دارند در جهل خود باقی بمانند و قاعدتاً شاهد اعمال از این دست به کرات خواهیم بود.

دلیل اصلی حمایت و ورود به سفارت را می توان به بی مبنا عمل کردن و یا عمل بر مبنای غیر اصولی عده ای از دانشجویان مذهبی دانست. وقتی دانشجویان حزب اللهی، جمهوری اسلامی را قبول کرده اند باید به مختصات آن نیز احترام بگذارند و قوانین کشور را در اعمال و رفتار خود لحاظ نماید. اما شاید چالش و سوال اصلی اینجاست که در مقابل وقوع انحراف اساسی در جمهوری اسلامی چه رفتاری باید انجام داد. قطعاً انجام رفتار های بی ضابطه و خود سرانه پاسخ آن نخواهد بود. در اینگونه موارد به طور مشخص راه معلوم است و راه و روش برخورد را حضرت امام(ره) در بند میم وصیتنامه خود این چنین بیان می کنند: ” … و از آزادی های مخرب باید جلوگیری شود. و از آنچه در نظر شرع حرام و آنچه بر خلاف مسیر ملت و کشور اسلامی و مخالف با حثیت جمهوری اسلامی است به طور قاطع اگر جلوگیری نشود، همه مسئول می باشند. و مردم و جوانان حزب اللهی اگر برخورد به یکی از امور مذکور نمودند به دستگاه های مربوطه رجوع کنند و اگر آنان کوتاهی نمودند خودشان مکلف به جلوگیری هستند. خداوند تعالی مددکار همه باشد. همانطور که ایشان بیان می فرمایند جوانان انقلابی تنها در صورتی حق جلوگیری و بلکه مکلف به جلوگیری هستند که به موضوعی برخورد کنند که یا از نظر شرع حرام باشد و یا اینکه حیثیت جمهوری اسلامی را به چالش بکشد و در آن صورت هم باید ابتدا به مسئولین مراجعه و از آنان مطالبه کنند و در صورت کوتاهی خودشان اقدام کنند اما آن هم چه نوع اقدام، اقدامی که احکام و اخلاق اسلامی در آن طور کامل رعایت شود.

با نگاهی به حادثه ۸ آذر که پس از مصوبه امیدوار کننده مجلس شورای اسلامی در کاهش روابط با انگلیس اتفاق افتاد، در میابیم که یک اتفاق ساده و فقط ناشی از احساسات عده ای از دانشجویان نبوده است. چنانچه حسین پیشوا عضو شواری متحصنین به برنامه ریزی برای پایین کشیدن پرچم انگلیس و ورود به باغ قلهک اشاره می کند۱ و محمد مهدی تهرانی مسئول وقت بسیج دانشگاه تربیت مدرس تاکید می کند که“ ما اساساً انتظار اینکه شورای عالی امنیت ملی مسئله تسخیر را نپذیرفته باشد، نداشتیم،“ وی در ادامه به صراحت می گوید ”خاطرم هست وقتی مسئول کنونی سازمان بسیج دانشجویی وارد سفارت شد تا تلاش کند فضا را کنترل کند، به خود من گفت اینجا چه می‏کنی، من جا خوردم! یعنی چه اینجا چه می‏کنی؟ مگر قرار نبوده وارد سفارت شویم؟!“۲

با نگاهی به مصاحبه های مسئولین برگزار کننده در قبل از ورود به سفارت همگی دال بر تصمیم به تکرار حادثه لانه جاسوسی وجود دارد. در مصاحبه های پیش از ورود به سفارت مصطفی مستاجران مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی۳، امین حسنی مسئول بسیج دانشگاه علم و صنعت۴، موسوی دبیر تشکیلات اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان۵، مصطفی حضوری مسئول واحد سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع)۶، جمشیدی دبیر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل،۷ و … به وضوح اعلام شده است.

بیانات شخصیت ها در تکرار حادثه تسخیر لانه جاسوسی و هماهنگی کامل رسانی بخصوص سایت فارس نیوز برای تهیج دانشجویان در تکرار این حادثه و از همه مهم تر عدم حضور مناسب نیروی انتظامی با وجود اعلان رسمی مکرر دانشجویان و شخصیت ها به تکرار حادثه تسخیر لانه نشان از هماهنگی هایی جهت ورود به سفارت حکایت دارد.

کیفیت ورود به سفارت نیز داستان غم انگیز دیگری است، تخریب های صورت گرفته به همراه غنیمت بردن وسایل به گونه ای است که جای هیچ توجیهی را باقی نمی گذارد. اما متاسفانه بعد از این حادثه به طور هماهنگ و یک پارچه اتحادیه های دانشجویی از حرکت دفاع کردند و چهار اتحادیه دانشجویی در بیانیه ای از اقدام صورت گرفته به عنوان حرکت انقلابی یاد کردند و اعضای آنها تمام قد از حادثه ورود حمایت کردند که به وضوح در بیانیه ها و مصاحبه های منتشر شده قابل مشاهده است. علاوه بر آن رسانه های نیز به پوشش این عمل به عنوان فتح الفتوح پرداختند و به بایکوت حزب اللهی های منتقد و مخالف حادثه پرداختند. اتفاقاتی که از نظر اسلامی توجیه پذیر نبود و باید به اندازه خودش از آن تبری جسته می شد، چنانچه حضرت آقا صراحتاً می فرمایند: …. در بین مجموعه‌ى دانشجوئى واضح و مشخص بشود که اگر کسى تخطى و زیاده‌روى کرد از آنچه که قرار شده، مربوط به تصمیم دانشجوها و جریان دانشجوئى نیست“ متاسفانه نه تنها اینگونه نشد، بلکه با قاطعیت نیز توسط شورای متحصنین۸ و اتحادیه ها مورد حمایت واقع شد و به نام تمامی حزب اللهی ها رقم خورد و سعی در اسطوره سازی واقعه شد.

بسیاری از دوستان بودند که متاسفانه مرعوب فضای سنگین رسانه ای شده بودند و به صراحت در فضاهای غیر عمومی از اشتباه بودن ورود و غیر قابل قبول بودن رفتارهای صورت گرفته سخن می راندند، اما در فضاهای عمومی نه تنها انتقادی نمی کردند بلکه به حمایت هم بر می خواستند که البته هنوز هم حیرانیم که با چه توجیهی می توان اینکار را انجام داد مگر اینکه به دیدگاه ماکیاولیستی معتقد بود.

جنبش عدالتخواه دانشجویی از جمله آنها بود که انتقاد از حادثه ورود به سفارت را با بهانه بازی در پازل دشمن به وقت مناسب وعده می داد. متاسفانه این دوستان نیز تحت تاثیر فضای سنگین رسانه ای ایجاد شده نه تنها در مقابل اقدام و رفتارهای غلط سکوت کردند بلکه به حمایت حرکت نیز پرداختند که از جمله آن می توان به بیانیه رسمی با سه اتحادیه دیگر اشاره کرد که از حرکت به نام حرکت انقلابی نام بردند۹ و مصاحبه های و یادداشت های اعضای شورای مرکزی و نظارت آنان از جمله مصاحبه محسن حاج کرمی با فارس۱۰ و یادداشت محمد صادق شهبازی۱۱ که از حادثه سفارت به عنوان حماسه یاد می کند و آن را باعث غیرت و غرور ملی دانسته است و مصاحبه ها و یادداشت های افراد دیگر. اما حتی یک انتقاد و موضع گیری کوچک هم در این مورد انجام نداده است. و وقت مناسب هیچ گاه برای شورای مرکزی وقت این اتحادیه نرسید.

در این میان بعد از بایکوت اساتید حزب اللهی و همزمان با پیام آیت ا… مکارم شیرازی و اظهارات صریح آیت ا… سید احمد خاتمی در مخالفت از این اقدام، مجمع دانشجویان حزب ا… دانشگاه علم و صنعت نیز ضمن تعیین خط و مرزها و با استناد به مبانی انقلاب، با بیانیه ای از اقدام و رفتارهای صورت گرفته انتقاد و بر لزوم استکبار ستیزی تاکید نمود. متاسفانه چند سایت ضد انقلاب با تحریف و نسبت های دروغ به بازتاب بیانیه پرداختند که با موضع گیری صریح مجمع دانشجویان حزب ا… این اقدام آنها نیز ناکام ماند. این اقدام به موقع که دارای برکات بسیاری بود۱۲ متاسفانه با کج اندیشی بعضی باعث هجمه گسترده و فشارهای بسیاری از سوی عده ای از دانشجویان مذهبی قرار گرفت. این فشارها که بهانه سوء استفاده سایت های ضد انقلاب بود تا صحبت های مقام معظم رهبری به صورت سازماندهی شده ادامه داشت.

تمام استدلال حضرات برای تحت فشار گذاشتن مجمع دانشجویان حزب ا… انتشار آن در چند سایت بیگانه منجمله بی بی سی بود، و بازی در پازل دشمن بوده است. اما اگر دروغ گویی و سوء استفاده چند سایت بیگانه مصداق بازی در پازل دشمن است، بزرگترین بازی کنندگان در این پازل ورود کنندگان به سفارت بودند که به صورت عظیم مورد پوشش و سوء استفاده رسانه های بیگانه قرار گرفتند، نه کسانی که بیانیه را داده بودند، چرا که جز در چند سایت بی آبرو و آنهم به صورت محدود و با دروغ انتشار نیافته بود.

و مگر اساساً حق و باطل را برای ما سایت های بیگانه تعیین می کنند؟ با نگاهی ساده به سیره ائمه اطهار و حکومت امام علی (ع) می بینیم که هرگز کار اشتباهی حتی با داشتن اهداف مقدس مورد تایید قرار نداده اند، بلکه بنا به درجه آن مورد عتاب نیز قرار داده اند. خصوصاً در زمان حکومت امام علی (ع) که رفتار حضرت با یاران خود، که اتفاقاً توسط دشمنان حضرت خصوصاً معاویه موردسوء استفاده های بسیار قرار گرفت. در همین عصر حاضر منش و سیره امام و مقام معظم رهبری نیز همین را نشان می دهد. به طور مثال بعد از دستور مقام معظم رهبری مبنی بر تعطیلی کهریزک در بحبوحه فتنه، مورد سوء استفاده رسانه های بیگانه قرار گرفت. حضرت آقا بارها و بارها به صورت های مختلف بر این نکته تاکید کرده اند که به هر ظلمی به اندازه خود ظلم باید پرداخته شود و در جاهای مختلف در مقابل روش های نادرست حتی برای اهداف مقدس موضع گیری کرده و نهی کرده اند.

در مورد اقدامات دانشجویی هم می توان به قضیه کارتون خوابها، عدالتخواهی و مطالبه مبارزه مفاسد اقتصادی از قوه قضاییه و … اشاره کرد که به مراتب بیشتر از بیانیه مجمع دانشجویان حزب ا… در سایت ها بیگانه بازتاب یافته بود و از آن سوء استفاده کرده بودند اما باز هم ماندگار شد و مورد تایید مقام معظم رهبری و بزرگان قرار گرفت.

اما تلخ تر از همه اینها موضع گیری های طیفی از فعالین مذهبی که کباده ادب، آزاداندیشی، نقد درون گفتمانی و اخلاق می کشیدند و می کشند، بود. این دوستان به یکباره با هجم گسترده ای تهمت ها و دروغ ها و فشارها و اساساً زیر سوال بردن نیت مجمع حزب ا… آنان را به بی دینی، بی اخلاقی و بی بصیرتی و حامی انگلیس متهم کردند و تمام تلاش خود را کردند تا به همه بقبولانند که هر کس خلاف نظر آنها را دارد اساساً حزب اللهی نیست و سعی کردند با فشارهای خود و با بی اخلاقی های دیگر مجمع را به بیرون از دایره حزب ا… و انقلاب بیندازند. که با سعه صدر این تشکل دانشجویی و دعوت از همه به بیان دلیل و منطق و بحث در مورد مبانی رفتار های آنان، از هدف خود ناکام ماندند.

از جمله کسانی که در فضاهای مجازی سخن ها راندند، بعضی از اعضای سابق جنبش عدالتخواه بودند اما متاسفانه در جلسه ای که مجمع دانشجویان حزب ا… از تمام این نوع منتقدین خود دعوت به عمل آورد، شرکت نکردند و به شهادت یکی از شرکت کنندگان به او هم گفته بودند که شرکت نکند۱۳٫

با توجه به موارد فوق الذکر، تشکل ها و اتحادیه های دانشجویی باید نگاهی به اخلاق تشکیلاتی خود بیندازند و مبانی عملکردی خود را دوباره مرور کنند و آن را با مسلمات اسلام تطبیق بدهند. انشاء ا… شاهد تعمیق بیشتر معرفت در بین داشنجویان حزب اللهی باشیم و دیگر شاهد این دست اقدامات نباشیم.

پی نوشت

—————————————

۱٫ حسین پیشوا عضو شورای متحصنین: …. تعدادی از دانشجویان دانشگاه علم و صنعت، امام صادق و شریف به سمت قلهک رفته و مابقی آنها به همراه دانشجویان سایر دانشگاه‌ها مقابل سفارت تجمع کردند؛ قرار بود قلهک را برای تحقیر انگلستان و اعلان جنگ نسبت به تحریم بانک مرکزی و شهادت دکتر شهریاری بگیرند. …. مقرر شده بود که در تجمع مقابل سفارت انگلستان تا جای ممکن به دیوارهای سفارت نزدیک شده، حتی بالای دیوار هم برویم و پرچم انگلیس را پایین کشیده و پرچم ایران را به جای آن نصب کنیم، اما قرار نبود وارد سفارت شویم. ( snn.ir)

۲٫ محمد مهدی تهرانی مسئول وقت بسیج دانشگاه تربیت مدرس: واقعیت این است که بسیاری از دانشجویان با توجه به نوع مواجهه نیروی انتظامی و شرایطی که ایجاد شده بود گمان می‏کردند ورود به سفارت اساساً هماهنگ شده است. من شاید نفر سی‏ام یا چهلم بودم که از بالای در وارد سفارت شدم بدون اینکه کوچکترین زخم یا جراحتی بردارم. قبل از من تعداد سی، چهل نفر وارد شده بودند و اتفاقا همان‏ها که قبلا وارد شده بودند عکس ملکه را دست من دادند. من در تجمعات قبل از این اساساً با نیروی انتظامی کوچکترین درگیری هم پیدا نمی‏کردم. شما به فیلمی که از آن روز روی اینترنت هم موجود است، مراجعه کنید. برای دقایقی متمادی بالای درب سفارت هستم بدون اینکه کسی کاری داشته باشد! مجموع فضای آن روز جلوی درب سفارت با توجه به برخوردهای قبلی نیروی انتظامی جلوی درب سفارت‏ها برای ما این تلقی را ایجاد کرده بود که قصه هماهنگ شده است و ما اساساً انتظار اینکه شورای عالی امنیت ملی مسئله تسخیر را نپذیرفته باشد، نداشتیم. جالب اینکه مطابق نقل قول‏هایی که بعداً شنیده شد برخی در دستگاه‏های مختلف هم گمان می‏کردند قصه هماهنگ شده است. برای این گمان هم استدلال‏هایی وجود داشت. خاطرم هست وقتی مسئول کنونی سازمان بسیج دانشجویی وارد سفارت شد تا تلاش کند فضا را کنترل کند، به خود من گفت اینجا چه می‏کنی، من جا خوردم! یعنی چه اینجا چه می‏کنی؟ مگر قرار نبوده وارد سفارت شویم؟! (inn.ir)

۳٫ مصطفی مستاجران مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی: (قبل از ورود به سفارت) … دانشجویان در ۱۳ آبان سال ۵۸ به این نتیجه رسیدند که سفارت آمریکا را به عنوان لانه جاسوسی تسخیر کنند و امروز، ۸ آذر سال ۹۰ دانشجویان هدفشان این است که لانه جاسوسی دوم را که همان سفارت انگلستان است، در اختیار بگیرند. (Snn.ir)

۴٫ حسنی مسئول بسیج دانشگاه علم و صنعت گفت: (قبل از ورود به سفارت) … نگاه ما در شرایط فعلی به عنوان فعال دانشجویی این است که سفیر انگلستان باید اخراج شود، اما تسخیر سفارت انگلستان بهتر از اخراج سفیر است. (snn.ir)

۵٫ موسوی دبیر تشکیلات اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان: (قبل از ورود به سفارت) … دانشجویان انقلابی که حماسه ۱۳ آبان ۵۸ را آفریدند این واقعه را در قبال سفارت انگلیس تکرار خواهد کرد.(farsnews.com)

۶٫ مصطفی حضوری مسئول واحد سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع) (قبل از ورود به سفارت): … اگر انگلستان به این سیاست های خصمانه خود ادامه دهد در آینده ای نه چندان دور سفارت این کشور را تسخیر می کنیم.(snn.ir)

۷٫ جمشیدی دبیر اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل(قبل از ورود به سفارت): … ‌امروز ما اینجا را با خاک یکسان می کنیم. ( snn.ir)

۸٫ بیانیه شماره ۴ شورای متحصنین: … دانشجویان انقلابی پس از شکسته شدن سد محافظت از سفارت، به شکرانه فتح و ظفر و تحقیر بین المللی روباه پیر، نماز شکر به جا آورده و با شعارنویسی بر دیوارهای داخلی و تخریب نمادهای رژیم سلطنتی انگلستان خشم خود را از اقدامات دولت این کشور به جا آورده …(www.8azar.ir)

۹٫ بیاینه چهار اتحادیه دانشجویی(بعد از ورود به سفارت): اقدام دولت استعمارگر روباه پیر در اخراج کارمندان سفارت ایران در این کشور دست و پا زدنی است عاجزانه ناشی از حقارت این دولت در مقابل خشم انقلابی دانشجویان و ملت ایران در سفارت انگلیس در ایران. حرکت انقلابی دانشجویان ناشی از عملکرد خصمانه چندصد ساله این دولت خبیث در ایران و سایر کشورهاست … سوال جدی در اینجا این است که تا کنون سفیر ایران از این کشور اخراج نشده بود و امروز که این دولت خبیث در این اقدام انقلابی به خاک مذلت کشانده شد این کار را کرد. (edalatkhahi.ir)

۱۰٫ محسن حاج کرمی عضو شورای مرکزی جنبش عدالتخواه دانشجویی: … اگر هم سفارتخانه انگلیس خبیث تسخیر نمی‌شد، مقامات این دولت خبیث باید نسبت به توطئه‌های آشکار خود علیه مردم و کشور ما محاکمه می‌شدند و پاسخگوی دشمنی‌های خود می‌بودند. دانشجویان با نشان دادن خشم انقلابی خود علیه این رژیم روباه صفت، انگلیس را خرد کردند و نشان دادند برای جنبش دانشجویی محلی از اعراب ندارد. (farsnews.com)

۱۱٫ محمد صادق شهبازی عضو شورای نظارت جنبش عدالتخواه دانشجویی: … ۸آذر نشان داد که مردم و دانشجویان خشمگین‌تر از نهادهای مسئولند و این نه فقط حکومت که مهم‌تر از آن مردمند که به مقابله‌ی این حرکت برخواسته‌اند. اگر فشارها بر کشور اضافه شود، مردم اقدامات غیر‌قابل‌پیش‌بینی و محاسبه انجام می‌دهند و ممکن است در سراسر دنیا اقداماتی خارج از چارچوب‌های تعریف‌شده‌ی نظام سلطه صورت بگیرد. ۸ آذر بسیاری از خطرها را از کشور رفع کرد و دشمن را حتی از تحریم نفت و… منصرف کرد. ۸ آذر غیرت و غرور ملی را به دنبال داشت. ۸ آذر انگلیس و ضد انقلاب و سفرای خارجی و متزلزلین و متوهمین سازش طلب و جنگ گریز داخلی را دست پاچه کرد و در یک کلمه مشت دهان‌کوب به دشمن شد. … آیا باید … یا پازل بی‌بی‌سی و رسانه‌های بیگانه که بین خودشان اختلاف است و می‌گویند اشتباه کریم و چیزهایی از این دست را پر کرد؟ (آیا) باید در میان کارهای روزمره حماسه‌ی خلق شده را به دست فراموشی سپرد؟ (tribon.ir)

۱۲٫ بیان و واکاوی این موضوع در این مقال نمی گنجد و باید در جایی دیگر به طور مفصل به آن پرداخته شود.

۱۳٫ خبر وبلاگ مجمع دانشجویان حزب الله:

جلسه آزادفکری پیرامون حادثه سفارت و وقایع پس از آن، پنجشنبه شب در دفتر مجمع دانشجویان حزب الله در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد. در این جلسه اعضای مجمع دانشجویان حزب الله با حضور فعالین سابق مجمع و اعضای مرکزیت جنبش عدالتخواه به بررسی موضوع ورود به سفارت و وظیفه جنبش دانشجویی در قبال آن پرداختند. در این جلسه همچنین نسبت به موضع گیری مجمع دانشجویان حزب الله پیرامون مساله سفارت بحث شد و انتفادات نسبت به این موضوع مطرح گردید.

نکته قابل توجه در این جلسه عدم حضور حتی یک نفر از اعضای سابق و شورای نظارت جنبش عدالتخواه دانشجویی به رغم دعوت از ایشان بود.

خیزش نو شماره ۷۵

مجتبی شهراب

فرستادن دیدگاه »

What is 10 + 3 ?
Please leave these two fields as-is:
IMPORTANT! To be able to proceed, you need to solve the following simple math (so we know that you are a human) :-)