وقت عذر خواهی است جناب علی عسگری

abbas akh فروردین ۳۱, ۱۴۰۰ ۰
وقت عذر خواهی است جناب علی عسگری

جناب آقای مهندس علی‌عسگری
ریاست محترم سازمان صدا و سیما

با سلام؛

در پی اظهارات جنجالی مهمان برنامه زاویه به ریاست جمهور، جناب آقای حسن روحانی، دانشجویان و اهالی فرهنگ، زبان به انتقاد از چنین سخنانی گشودند و آن را خارج از اصول یک گفت‌وگوی آزاد علمی دانستند. اما با کمال تعجب شاهد بودیم که شما، تصمیم بر اقدامی خارج از انصاف و اصول مدیریت یک رسانه گرفتید. همان طور که خود مستحضرید مباحث مطرح شده ی مهمان برنامه هیچ ارتباطی به مجری و سردبیر برنامه زاویه ندارد و هیچ قصور یا تقصیری متوجه حبیب رحیم‌پور ازغدی نیست، و اخراج او از سردبیری و اجرا این برنامه کاری به دور از انصاف است.

سازمان صداوسیما طی سالیان گذشته، نه تنها در تربیت نیروهای انقلابی درمانده شده، بلکه همان معدود نیروهای انقلابی خود را، از خود می‌راند. صداوسیما به کجا می‌رود آقای علی‌عسکری؟ فاین تذهبون؟!

می‌دانیم که سیاستمداران طرفدار دولت، رسانه ملی را به جناحی بودن و مخالفت با دولت متهم می‌کنند و توهین کارشناس برنامه زاویه، بهانه به دست‌شان داده‌است. اما عجیب است که چطور تصور می‌کنید با قربانی کردن سردبیر برنامه زاویه می‌توانید دل دولت را به دست آورید. اگر به دنبال رفع چنین اتهامی از تلویزیون هستید باید رویکرد برنامه‌ها و اخبار را در طولانی‌مدت مرور کرده و با الگوهای اشتباه مبارزه کنید؛ نه اینکه دست به اقدامی نابخردانه زده و باری دیگر بخشی از مخاطبان‌تان را که اتفاقا این‌بار از فرهیختگان جامعه هستند ناامید کنید.

هر چه امروز بر سر حبیب رحیم‌پور ازغدی و امثالهم آمده، ناشی از تفکرات غلطی است که سرمایه را بودجه‌ی مصوب دولت می‌داند و بجای اینکه خود را وام‌دار مردم بداند، خود را مدیون دولت به‌حساب می‌آورد.

خروجی عملکرد فعلی سازمان به حاشیه رفتن برنامه‌سازان دغدغه‌مند، تولید برنامه‌های بی”زاویه” و سپرده شدن عرصه تولید به کسانی است که دغدغه‌ای برای حفظ ارزش‌ها و آرمان‌ها ندارند. خروجی عملکرد فعلی سازمان کاهش اعتماد مخاطبان، کاهش اثرگذاری، عدم جریان‌سازی، فقدان نشاط سیاسی، کاهش درصد مخاطبان و تغییر فرهنگ مصرفی آنان است.

در پی عذرخواهی جنابعالی از رییس جمهور به دلیل اظهار نظر حجت‌الاسلام احمد جهان‌بزرگی، پیشنهاد می‌شود چند عذرخواهی دیگر را نیز به فهرست معذرت‌خواهی‌هایتان اضافه فرمایید؛ عذرخواهی از جمهوری اسلامی به دلیل پشت کردن به آرمان‌های انقلاب و بستن راه گفتگو، عذرخواهی از مردم ایران به دلیل عملکرد ضعیف و سلب اعتماد آنان به رسانه متبوع‌تان، عذرخواهی به دلیل عدم طرح‌ریزی قانون مدون در خصوص دعوی‌های حقوقی علیه رسانه ملی و اعمال تصمیمات غیر حرفه ای که گاهی منجر به تغییر مجری برنامه می‌شود (اخراج حبیب رحیم پور ازغدی از برنامه زاویه به دلیل توهین مدعو به رییس‌جمهور). امید است که جنابعالی در فرصت باقی مانده از زعامت‌تان بر رسانه ملی دیگر عذرخواهی‌های خود را به سمع و نظر مردم برسانید.

تشکل‌های دانشجویی امضا کننده‌ی این نامه، به عنوان بخشی از جامعه‌ی علمی، حمایت خود را از برنامه زاویه و مجری آن اعلام کرده و خواستار آن اند که ریاست سازمان صداوسیما به برنامه‌های ارزشمندی مانند زاویه و شوکران بها دهد و از تهیه‌کنندگانش حمایت و تقدیر کند تا بیش از پیش فرصت برقراری “مناظرات آزادانه علمی” که امروزه گم گشته فضای فرهنگی کشور است فراهم شود.

همچنین لازم دانسته میشود پس از گذشت نزدیک به ۵ سال از مسئولیت جنابعالی در صدا و سیما در قبال کارنامه خود پاسخگو سوالات متعدد جنبش دانشجویی و افکار عمومی باشید. هر چند که با شناختی که از جنابتان داریم و با توجه به دعوت های مکرر جریانات مختلف دانشجویی در سالیان گذشته و جواب های منفی همیشگی حضرتعالی امیدی به این پاسخگویی و حضور در میان منتقدین رویکرد فعلی صدا و سیما نداریم.

اما با این وجود و برای آخرین بار و از باب اتمام حجت ما تشکل‌های دانشجویی امضاکننده، از شما جهت حضور در جمع دانشجویان به منظور پاسخ‌گویی نسبت به عملکرد دوره ریاست جنابتان بر صدا و سیما دعوت می‌نماییم.

اسامی تشکل‌های امضا کننده:

بسیج دانشجویی دانشگاه تهران

بسیج دانشجویی دانشگاه شریف

بسیج دانشجویی دانشگاه امیرکبیر

بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی

بسیج دانشجویی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی

بسیج دانشجویی دانشگاه سهند تبریز

بسیج دانشجویی دانشگاه الزهرا

مجمع دانشجویان عدالت‌خواه دانشگاه تهران

مجمع دانشجویان حزب‌الله دانشگاه علم و صنعت

مجمع دانشجویان عدالت‌خواه دانشگاه صنعتی اصفهان

مجمع دانشجومعلمان عدالت‌خواه فرهنگیان کرمان

مجمع دانشجویان عدالت‌خواه دانشگاه یاسوج

مجمع دانشجویان عدالت‌خواه دانشگاه قوچان

فرستادن دیدگاه »

What is 8 + 15 ?
Please leave these two fields as-is:
IMPORTANT! To be able to proceed, you need to solve the following simple math (so we know that you are a human) :-)