گویا دیگر بنا نیست نماز عید فطر هم تریبون مستضعفین باشد

admin خرداد ۱۹, ۱۳۹۸ ۰

گویا دیگر بنا نیست حتا نماز عید فطر هم که در طی این دو سال با اشعار انقلابی میثم مطیعی رنگ و بوی انقلابی به خود گرفته بود، #تریبون_مستضعفین باشد.

تقابل و تعمد در این اقدام (گرفتن تریبون مداحی نماز عید فطر از آقای مطیعی) را می‌توان در همین یک خط از شعری که امسال قرائت شد، مشاهده کرد: «از این صفوف اول تا آن صفوف آخر، در یک صفیم تا آن، روز ظهور اکبر»!

اما این میان چه خوب به زمان «تا آن ظهور اکبر» اشاره کرده است؛ چرا که روشن است بعد از ظهور دیگر جایی برای خط نفاق وجود نخواهد داشت و این صف بندی های طبقاتی -از همان صفوف اول تا آن صفوف آخر- برچیده خواهد شد. ان شاء الله

مسئله اما این جاست که هدف از انقلاب آن نبود که تریبون‌هایی مثل نماز جمعه یا عید فطر به محلی برای خوش‌آمد و مدح مسئولینِ (در حالت خوش‌بینانه) بی‌کفایت تبدیل شود. بلکه بنا بود تریبونی برای فریاد در گلو مانده‌ی مستضفین باشد. بنا بود نماز تجلی‌گاه برابری در جامعه توحیدی و بی‌طبقه باشد اما این روزها که صفوف رنگ طبقاتی به خود گرفته‌اند، تلاش‌های لفظی برای یکی نشان دادن این طبقات از یک سو و مردم زدایی و تقلیل آن به یک‌ مراسم تشریفاتی و حکومتی از سوی دیگر خنده‌دار است.

این اقدامات ستاد برگزاری نماز عید فطر، هم باعث بی‌اعتنایی مردم به این دسته مناسک خواهد شد و هم از این ذاکران اهل بیت، چهره‌ای نامطلوب ایجاد می‌کند. بد نیست که مداحانی که ادعای انقلابی بودن هم دارند، نگاهی هم به صحیفه امام بیاندازند تا تفاوت #اسلام_ناب و #اسلام_آمریکایی را دریابند و بفهمند با اسلام آمریکایی نمی‌توان به ظهور رسید.

جالب آن است که تجربه مردم‌زدایی و تشریفاتی کردن مراسم‌ها، در نمازجمعه و ۲۲ بهمن و … تأثیرات منفی خود را نشان داده، اما همچنان این مسیر ادامه دارد. خوب بود که ستاد برگزاری نماز عید فطر، به موضوعات و دغدغه‌های امروز توجه می‌کرد و بر این اساس، مداحی را برمی‌گزید که به این دغدغه‌ها توجه داشته باشد.

شاید لازم است سخنان امام را به یاد آوریم که به این مضمون توجه داشت: پیروزی انقلاب اولین قدم بوده و گردنه‌های فراوانی در پیش است. همان طور که اسلام در ایران حتی در زمان شاه هم در خدمت حکومت نبوده (هر چند روحانیون وابسته به حکومت وجود داشتند)، اکنون هم اسلام به حکومت بدهی‌ای ندارد که در نماز عید فطر بخواهد آن را ادا کند، بلکه اکنون حکومت به اسلام بدهکار است و در جایی مانند نماز عید فطر و نماز جمعه، باید پاسخگوی اسلام و انقلاب و ولی نعمتان واقعی آن که مستضعفین هستند، باشد.

وای اگر بر در باطل بنشیند حق ما
وای اگر پرده ی تزویر شود بیرق ما

فرستادن دیدگاه »

What is 13 + 15 ?
Please leave these two fields as-is:
IMPORTANT! To be able to proceed, you need to solve the following simple math (so we know that you are a human) :-)