رکود یک جنبش

admin شهریور ۲۸, ۱۳۹۷ ۰
رکود یک جنبش

نقد درون گفتمانی جنبش عدالتخواه دانشجویی

جنبش عدالت‌خواه دانشجویی زمانی به سبب فعالیت‌های عدالت‌خواهانه‌ی گروهی از دانشجویان سراسر کشور شکل گرفت که خود صاحب اندیشه بودند و خط‌کشی‌های فکری و سیاسی موجود را قبول نداشتند که بخواهند هویت خود را ذیل آن تعریف کنند.

حال اما فضا عمومی آن به گونه‌ای شده است که عموم افراد به جای آن که خود را صاحب ایده و اندیشه بدانند، هویت خویش را ذیل جریان‌های بیرونی که خود را با نام عدالت معرفی می‌کنند، می‌جویند و حتا بر سر همین به اختلاف می‌خورند! چرا که بیش و پیش از آن که خود به تفکر عدالت‌خواهی رسیده باشند، تفکرات خویش را از افرادی گرفتنه‌اند که تنها شهرت به عدالت‌خواهی دارند.

وقتی جریانی راه‌بردی برای حرکت رو به جلو نداشته باشد، تبدیل به جمعی راکد خواهد شد که عمده‌ی دغدغه‌اش پرداختن به جریانات سیاسی خارجی -که بخشی از خلا هویتی‌ش را پر کرده است- و نیز دعواهای درون ساختاری خواهد شد.

زمانی که داشت جنبش عدالت‌خواه دانشجویی شکل می‌گرفت، سخن از عدالت به عنوان آرمان فراموش شده‌ی انقلاب اسلامی هزینه‌ها داشت و مثل حالا نبود که هر کس و ناکسی دم از عدالت بزند، اما وقتی که گفتمان عدالت‌خواهی حاکم شد، اگر ما گام بعدی‌مان را نشناسیم و جایگاه خود را به عنوان پیش‌رو و علم‌دار این جریان از دست بدهیم، عده‌ای دیگر افسارش را دست می‌گیرند و این جریان را از مسیر خودش منحرف می‌کنند.

جریانی که روزی رسانه‌ای بسیار اثرگذار داشت، امروز آن نقطه‌ی قوتش تبدیل به یکی از نقاط ضعف آن شده است، چرا که مدت‌هاست جایگاه خود را به عنوان علم‌دار عدالت‌خواهی که حرف‌های نویی برای ارائه داشته باشد، از دست داده است.

فرستادن دیدگاه »

What is 10 + 9 ?
Please leave these two fields as-is:
IMPORTANT! To be able to proceed, you need to solve the following simple math (so we know that you are a human) :-)