بیانیه تحلیلی مجمع دانشجویان حزب‌الله در تبیین اتفاقات اخیر دانشگاه علم و صنعت ایران

admin آذر ۲۴, ۱۳۹۶ ۱
بیانیه تحلیلی مجمع دانشجویان حزب‌الله در تبیین اتفاقات اخیر دانشگاه علم و صنعت ایران

چند روز پیش و در ۱۸ام آذر بود که دانشجویان دانشگاه علم‌وصنعت در محکومیت اقدام آمریکا در به رسمیت شناختن قدس به پایتختی رژیم جعلی اسرائیل تجمع و با سردادن شعارهایی، این اقدام را محکوم کردند. پیش از این برنامه، پرچم‌های آمریکا و رژیم جعلی اسرائیل نیز در نقاطی از دانشگاه بر زمین کشیده شده بود اما در همان روز و بعد از این تجمع عده‌ای از دانشجویان در اقدامی تاسف بار و به طور علنی، اقدام به پاک کردن پرچم‌های این دو رژیم منحوس کردند که در ادامه به شرح و تحلیل این رخ داد می‌پردازیم.

در اصل برائت جستن از رژیم مستکبر آمریکا و نیز مولود نا مشروعش،رژیم جعلی اسرائیل، هیچ شکی نیست. آنان که شک دارند کافی است کمی به تاریخ مراجعه کنند تا ببینند که یکی با غصب سرزمین سرخ‌پوستان بومی و دیگری با غصب سرزمین مردم فلسطین شکل گرفت و کار هر دو با قتل و جنایت ادامه یافت. این بمب‌های آمریکایی هستند که با جنگ‌افزارهای آمریکایی روزی در هیروشیما و ناکازاکی و روزی در ویتنام و عراق به صورت مستقیم و در فلسطین و یمن از طریق دو رژیم وابسته به خود بر سر مردمان بی گناه ریخته شد. اگر از مهنت دیگران بی غمی به تاریخ کشور خودت نگاه کن و رد پای خونین آمریکا را از کوتای ۲۸مرداد تا حمایت همه جانبه‌اش از صدام در جنگ تحمیلی و تقدیرش از فرمانده ناوی که هواپیمای مسافربری ما را با تمام مسافران بی گناهش بر فراز خلج فارس هدف قرار داد ببین.

اما در اقدامی که برای کشیدن پرچم امریکا و اسرائیل در چند نقطه از سطح دانشگاه در ابتدای واقعه صورت گرفت، نفس عمل که به معنای تبری از این دو رژیم بود. ولی آن چه مسلم است، نقش داشتن کوتاهی‌ها و برخوردهای محافظه‌کارانه‌ی مسئولین دانشگاه در این قضیه است، چرا که پیش از این نیز در مواردی شاهد اتفاقات مشابه ای در کشیدن پرچم امریکا و اسرائیل بودیم که حراست دانشگاه اجازه‌ی چنین کاری را نداد و پس از آن که درخواست رسمی برای کشیدن پرچم به دانشگاه ارائه شد، ریاست دانشگاه در نامه‌ای با این کار مخالفت کرد. در اقدامی دیگر در برگزاری برنامه‌ای در آمفی تئاتر دانشگاه، بنر پرچم بر در ورودی آمفی تئاتر زمین پهن شد که عده‌ای، آن جا هم با درگیری نگذاشتند پرچم این رژیم زیر پا برود. در همه‌ی موارد شاهد کوتاهی مسئولان دانشگاه بودیم که می‌خواستند با مسامحه و برخوردی محافظه کارانه، ماجرا ختم شود. در کشوری که نام انقلاب اسلامی را یدک می کشد نمی توان بی‌دلیل، دانشجوی انقلابی را به بهانه‌ی این که ما صلاح نمی‌دانیم از اعلام انزجار نسبت به امریکا و اسرائیل نهی و سرکوب کرد.

این که یک عده در اقدامی خودسرانه به خود اجازه‌ دادند پرچم آمریکا و اسرائیل را از سطح دانشگاه پاک کنند، غلطی بزرگ بود که باید همه از آن برائت می‌جستند. درست است که از سوی خاطیان -به طور غیر رسمی- گفته شد، نیت از این کار اسرائیل دوستی و آمریکا دوستی نبوده است اما با قبح این کار -فارغ از نیتی که در پس آن بوده- چه می‌توان کرد؟ بازتاب بدی که این اقدام در رسانه‌ها داشت را چگونه باید جبران کرد؟ برای جبران این، حداقل کاری که می‌توانست صورت گیرد، محکوم کردن این اقدام وقیحانه با صدور یک بیانیه و تجمعی بود که در فردای آن روز در مقابل مسجد دانشگاه صورت گرفت و به کشیدن پرچم اسرائیل و آمریکا در سر در دانشگاه ختم شد و در رسانه ها نیز بازتاب یافت تا گوشه ای از این عمل وقیحانه را جبران کند. هر چند که آب رفته دیگر به جوی باز نخواهد گشت.

 همچنین تشکلی که این افراد منسوب به آن بودند بایستی با محکوم کردن این عمل و مرزبندی با این افراد، این کار قبیح را محکوم کند که تشکل مذکور با اعلام بیانیه‌ای بی آن که اشاره‌ای به اقدام قبیح صورت گرفته و عاملان آن بکند، تنها به سخن گفتن از آرمان فلسطین و به رسمیت نشناختن اسرائیل اکتفا کرده است.

اما اشخاصی که این کار را انجام دادند نیز چنان چه در حقیقت چنین قصد و غرضی نداشتند، باید ضمن اعتراف به اشتباه بودن این عمل با عذرخواهی و ابراز ندامت، این را به صورت علنی اعلام کرده و جلوی ادامه‌ی سوء استفاده‌های رسانه‌ های بیگانه را بگیرند.

هر چند دانشگاه نیز وظیفه دارد بر اساس قانون و بدون اقماض و محافطه کاری برخوردهای لازم با این افراد را صورت دهد، تا درس عبرتی شود که دیگر شاهد چنین رفتارهای قبیحی در دانشگاه نباشیم.

بعد از این رخ‌داد، آن چه شاهدش بودیم رسانه‌ای کردن این اقدام و بهره برداری های سیاسی از آن، به جای تبیین صحیح این واقعه و محکوم کردن یک سری افراد خاص و جریان سیاسی منتسب به آنان به جای محکوم کردن خود این اقدام بود.

اما در چرایی رسانه ای شدن این اقدام، مقصر اصلی مسئولین دانشگاه هستند، وقتی که مسئولین دانشگاه در این موارد از موضع انفعال وارد می شوند و در این موارد به جای برخورد با خاطیان بر مبنای قانون، می‌خواهند تمام امور را با محافطه کاری و مسامحه حل کنند، وقتی که این تصور وجود دارد که دانشگاه به خودی خود نسبت به این اتفاقات بی تفاوت خواهد بود، برخی از دانشجویان دغدغه‌مند دست به دامن این چنین اقدامی می شوند و خود را ناچار به رسانه‌ای کردن و در نتیجه وارد آوردن فشار از خارج به مسئولان دانشگاه برای پی گیری مطالبات خود در پی‌گیری این قضیه می‌بینند.

نتیجه‌‌ی این جنجال ها و لج و لج بازی ها تنها رنجش خاطر دوستان و شادی دشمنان شد و این را القای کرد که عده‌ای در دانشگاه علم و صنعت، طرف‌دار اسرائیل اند ولی دریغ از تبیینی که به دور از بهره برداری ها و جهت گیری های سیاسی و بر معیار انصاف و عدالت صورت گیرد. هنوز هم برخی تنها به بسته شدن یک تشکل به عنوان تشکلی که اعضای آن پشت این قضیه بودند و برخود با چند دانشجوی خاطی بسنده می‌کنند. شاید اگر از سوی مسئولین و حراست دانشگاه، با تخلفاتی که در گذشته از این تشکل سر زده بود، برخورد لازم صورت می‌گرفت، امروز شاهد همچین اقدامات خودسرانه‌ای هم نبودیم.

 اما ورای این ها آیا بستن یک تشکل،تمامی مشکلات را حل می‌کند و نباید به فکر مبارزه با این تفکر غلط بود که منتج به این می شود کسانی به هر دلیلی و حتی بر سر لجبازی این اجازه را به خود بدهند که پرچم اسرائیل و آمریکا را آن هم علنی در دانشگاه پاک کنند؟ آیا نباید کوشید تا این تفکر غلط که از سوی غرب پرستان ملعون در دانشگاه ها تزریق می‌شود از بین برود؟ آیا باید از نقش مجموعه مدیریت و حراست دانشگاه که با محافظه کاری و ضعف مدیریتی خود و مسامحه به جای رفتار بر مبنای قانون باعث رقم خوردن این حوادث می‌شود گذشت و چیزی نگفت؟!

والسلام علی من اتبع الهدی

مجمع دانشجویان حزب الله دانشگاه علم و صنعت ایران

یک دیدگاه »

  1. حامد کاشی آذر ۲۸, ۱۳۹۶ at ۰۰:۳۶ - پاسخ

     نوشتید که برای رسم پرچم درخواست رسمی کرده اید و رئیس دانشگاه طی نامه ای مخالفت کرده، چرا آن نامه را رسانه ای نمیکنید؟ البته اگر وجود داشته باشد

    دوم آن که، ترسیم پرچم ها، آن هم شبانه، توسط چه کسانی انجام شده؟ آن کار غیر قانونی نبوده؟ بیانیه تحلیلی تان خیلی نرم از کنار این بی قانونی آشکار عبور کرده است.

فرستادن دیدگاه »

What is 2 + 13 ?
Please leave these two fields as-is:
IMPORTANT! To be able to proceed, you need to solve the following simple math (so we know that you are a human) :-)