جنبش دانشجویی هنوز زنده است…

admin آذر ۱۶, ۱۳۹۶ ۰
جنبش دانشجویی هنوز زنده است…

تاریخ در حال گذر از پیچ و خم آخرالزمانی خویش و رسیدن به آن نقطه‌ی نهایی است که پروردگارش مقدر ساخته است و این ما هستیم که باید جایگاه خویش را در میان این امتحانات و ابتلائات بیابیم که به قول شهید آوینی «تاریخ، مشیت باری تعالی است که از طریق انسان‌ها به انجام می‌رسد.۱»
می‌توان در کنج عافیت نشست و تماشاگر این حوادث بود و یا در قلب این حوادثِ سرنوشت‌ساز به مبارزه برخاست؛ خواه یا ناخواه این ما هستیم که در امتداد این راه قرار است برهه‌ای را رقم بزنیم، راهی آغشته به خون شهدا، در امتداد رسیدن به آن آرمان‌های والا… .
باید قیام کرد؛ مَثنی و فُرادایش ۲ تفاوت نمی‌کند، گرچه دوتایی به پا خاستن بر تنها به پا خاستن مقدم است اما تنها بودن تکلیفی را از دوش بر نمی‌دارد. می‌توان حتا به تنهایی در برابر باطل ایستاد و با حرکت به سوی حق جریان‌ساز بود. چه بسا شهدایی که در تنهایی حق در مقابل بسیاری باطل ایستاند و با خون خود جریانی را در طول تاریخ رقم زدند.
 امروز شاه رفته است؛ نیکسون رفته است که باطل از بین رفتنی است۳. اما به برکت خون جوانان مبارز امت، جنبش دانشجویی هنوز زنده است؛ اسکبارستیزی، عدالت‌خواهی و آرمان‌ها هنوز زنده است و این راه ادامه دارد… .
 ——–پاورقی:
۱٫ غروب نزدیک می‌شود و تو گویی تقدیر تاریخیِ زمین در حاشیه‌ی اروندرود جاری می‌گردد و مگر به راستی جز این است؟ تاریخ، مَشیّتِ باری تعالی است که از طریق انسان‌ها به انجام می‌رسد و تاریخ فردای کره‌ی زمین به وسیله‌ی این جوانان تحقّق می‌یابد؛ همین بچّه‌هایی که اکنون در حاشیه‌ی اروندرود گِرد آمده‌اند و با اشتیاق منتظر شب هستند تا به قلب دشمن بتازند.
(مرتضی آوینی/ به نقل از مجلۀّ ادبیات داستانی، شمارۀ ۱۲ )

۲٫قُلْ إِنَّمَا أَعِظُکُمْ بِوَاحِدَهٍ أَنْ تَقُومُوا لِلَّهِ مَثْنَى وَفُرَادَى… :
بگو فقط شما را یک پند می‌دهم که برای خدا به پا خیزید دوتا دوتا و به تنهایی… (سوره مبارکه سبأ/ آیه۴۶)

۳٫وَقُلْ جَاءَ الْحَقُّ وَزَهَقَ الْبَاطِلُ إِنَّ الْبَاطِلَ کَانَ زَهُوقًا:
و بگو حق آمد و باطل نابود شد، همانا باطل نابود شدنی است. (سوره مبارکه الإسراء/ آیه۸۱)
 

فرستادن دیدگاه »

What is 6 + 9 ?
Please leave these two fields as-is:
IMPORTANT! To be able to proceed, you need to solve the following simple math (so we know that you are a human) :-)