حلقه‌ی گفت وگو و هم‌اندیشی «رویای استقلال» با موضوع استقلال اقلیم کردستان

admin مهر ۳۰, ۱۳۹۶ ۰
حلقه‌ی گفت وگو و هم‌اندیشی «رویای استقلال» با موضوع استقلال اقلیم کردستان

حلقه‌ی گفت وگو و هم‌اندیشی پیرامون مسائل اخیر اقلیم کردستان با حضور جمعی از دانشجویان و اساتید و نیز دو کارشناس این حوزه، آقایان دکتر حسن درویشوند و دکتر سعد الله زارعی برگزار گردید. ابتدا مروری بر تاریخ و سرگذشت قوم کرد در ادوار گوناگون و رفتار دولت‌های منطقه در قبال این قوم صورت گرفت. سپس به معرفی گروه‌ها و احزاب موجود در کردستان و تحلیل اتفاقات اخیر منطقه‌ی کردنشین پس از حمله‌ی داعش و نیز چگونگی ایجاد زمینه‌های طرح استقلال از عراق پرداخته شد.
دکتر درویشوند زمینه‌های شکل‌گیری استقلال در کردستان را این گونه بیان کردند:
در عراق نیز (در زمان دولت بعث) خشن ترین سرکوب ها علیه کردها بود. نقطه عطف اقلیم کردستان جنگ نفت (هجوم عراق به کویت و نتیجتا حمله آمریکا به عراق) است که منتج به پایه گذاری فعالیت های استقلالی می‌شود.
سه مانع کرد ها برای تاسیس حکومت در این دوران؛
– نبود زیر ساخت
– جنگ های ۴ ساله داخلی (برادرکشی)
– محالفت های جهانی و منطقه ای
در سال ۲۰۰۵ تحول دیگر تصویب قانون اساسی عراق است که به چند ایالت این اقلیم نوعی استقلال سیاسی، اقتصادی و نظامی امنیتی داده می‌شود.
در سال های اخیر نیز با ظهور داعش، فرصتی برای گسترش نیروهای رزمی و نظامی پیشمرگه ایجاد می‌شود. نتیجه این اقدام تصرف استان های کردی دیگر از جمله کرکوک است که دوست دارند به آن لقب قلب کردستان داده شود.
پس از برگزاری همه پرسی به میل شخصی آقای بارزانی و دلایل دیگر، نیروهای عراق استان های کردی خارج از اقلیم را دوباره تصرف می‌کنند و وضعیت به دوره‌ی ماقبل داعش بازگردانده می شود.
دکتر سعد الله زارعی نیز در این باره چنین گفتند:
ایران در دوران طاغوت از زمان تاسیس دولت عراق (۱۹۲۴) کردها را در درگیری‌های مختلف مورد حمایت قرار می داد. در قرارداد الجزایر ایران می پذیرد حمایت از کرد ها را پایان دهد. آقای بارزانی همیشه این نکته را در مورد قرارداد الجزایر به عنوان خیانت به کرد ها مطرح می‌کند.
فدرالی شدن و سیستم خودمختار کردها نتیجه تلاش و رایزنی های ایران در زمان تصویب قانون اساسی کردستان است.
در مناقشات اخیر، آقای بارزانی به شکل غیرقانونی و بی ضابطه نفت عراق را بدون رضایت و اطلاع دولت مرکزی با قیمت کم‌تر به ترکیه فروخته است و حتی معلوم نیست این مبلغ هم به اقلیم کردستان بازگشته باشد و به این دلیل متهم به فسادی اقتصادی شده است. خیانت اخیر هم ایجاد رابطه با اسرائیل است. به شکل استراتژیک با اسرائیل همراه شده است.
اطمینان خاطر بارزانی در زمان همه پرسی استقلال از همراهی کشور هایی از جمله آمریکا، اسرائیل و ترکیه، و اطلاع او از مخالفت جدی ایران، نشانه ی مهمی است.
سردار سلیمانی در جلسه با بارزانی این نکته را گفته بود که این اقدامات منجر به جنگ می شود و در نهایت حمایت ایران هم از دست خواهد رفت.
نقشه ی جدیدی که به عنوان کردستان مستقل مطرح شده است، خیانت جدید بارزانی در ادامه‌ی خیانت ملامصطفی، پدر او، (در جریان تشکیل جمهوری کردی مهاباد و جدایی از ایران) است. این تحرکات برای تحریک آمریکاست. آمریکا به دنبال شورش اقلیت‌های قومی در منطقه است. این سیگنال نیز به همین دلیل ارسال شده است.

gallery

فرستادن دیدگاه »

What is 10 + 8 ?
Please leave these two fields as-is:
IMPORTANT! To be able to proceed, you need to solve the following simple math (so we know that you are a human) :-)