فرصت دانشجویی

admin مهر ۲, ۱۳۹۶ ۰
فرصت دانشجویی

دانشجویی فرصتی است خوب برای کسب تجربه‌های ناب و گرفتن تصمیم‌های بزرگ، تجربه‌هایی که دیگر شاید هیچ‌گاه به دست نیایند و تصمیم‌هایی که شاید فردا برای‌شان دیر باشد. از این به بعد و با ورود به دانشگاه، شما را به جای دانش‌آموز، دانشجو خطاب می‌کنند اما این که در حقیقت چه‌قدر دانشجو باشید، دیگر به خودتان بستگی دارد و این که چه دیدگاهی نسبت به دوره‌ی دانشجویی و خودتان به عنوان یک دانشجو دارید.
می‌توانید مثل دبیرستان بچه‌ی خوبی باشید، درس‌تان را خوب بخوانید که خودتان نمره‌های بالا را بیاورید و آخر ترم هم جزو رتبه‌های برترِ رشته‌ی خودتان بشوید؛ و زندگی را در دبیرستانی با سبک جدید و با اندازه‌ای بزرگ‌تر و کلاس‌های‌ مختلط تجربه کنید و اگر هم شهرستانی باشید، در کنار این‌ها، زندگی‌ خوابگاهی را؛ هدفتان را هم می‌توانید این بگذارید که در آینده یک کار خوب برای خودتان گیربیاورید، با درآمد و دک و پز عالی که البته اگر برای پیشرفت‌کردن(!) قصدِ رفتن به خارج را نداشته باشید، برای کشورتان هم خدمتی بکنید… و یا در کنار این‌ کارها، در برخی از فعالیت های دانشجویی هم شرکت کنید یا حتی مسئولیتی در این مجموعه‌ها بپذیرید که مثلن کار گروهی را هم یاد بگیرید، بتوانید با دیگر دانشجویان و اساتید ارتباط برقرار کنید و … که بعدش به‌تر بتوانید برای خودتان آن کار خوب و درآمد و دک و پز عالی را کسب کنید و در آینده یک زندگی راحت‌تر و بی دغدغه داشته باشید…، البته باز اگر برای پیشرفت‌کردن(!) قصد رفتن به خارج را نداشته باشید، می‌توانید در این کنار برای کشورتان هم خدمتی بکنید… .
و همه‌ی این‌ها بستگی به این دارد که دانشگاه را و خودتان را به عنوان یک دانشجو چگونه ببینید؛ کسی که آمده تا درس بخواند که استادی بشوند با جایگاه اجتماعی بالا یا کسی که قرار است وارد صنعت بشود و کسب و کاری به هم بزند با درآمدعالی یا کسی که رسالتی بزرگ‌تر از کسب جایگاه اجتماعی و درآمد خوب بر دوش دارد؟
اگر بخواهیم بی‌تفاوت و خودبین باشیم، کار سختی نیست؛ تازه هر چه این خود را کوچک‌تر ببینی، مسئولیت کم‌تری هم حس خواهی کرد. می‌توانی تنها خودِ خودت را ببینی یا کمی بزرگ‌تر، خانواده‌ی خودت را، یا نه از این هم بزرگ‌تر؛ مثلن مردمی که در حصار مرزهای سیاسی یک کشور جمع شده‌اند. و این گونه است که می‌توانی خودت را فقط در برابر خودت مسئول بدانی، یا فقط در برابر خانواده‌ات یا فقط در برابر مردم سرزمینت و یا فراتر از این‌ها… . دوست داری که تا چه اندازه بزرگ باشی؟ تا چه اندازه دوست داشته باشی؟ در حد خودت؟ خانواده‌ات؟ شَهرت؟ کشورت؟ یا فراتر از این‌ها…؟

 

فرستادن دیدگاه »

What is 6 + 6 ?
Please leave these two fields as-is:
IMPORTANT! To be able to proceed, you need to solve the following simple math (so we know that you are a human) :-)