جهادی، یک اردو یا یک حرکت؟

admin شهریور ۳۱, ۱۳۹۶ ۰
جهادی، یک اردو یا یک حرکت؟

در پاسخ به این پرسش که جهادی چیست، شاید فکر کنید پاسخی است برای این پرسش که: تابستان خود را چه گونه گذراندید؟ و اگر بگویند که انشایش را بنویس، می‌شود شرح یک سفر ده روزه در تعطیلات تابستان به یک روستا در منطقه‌ای محروم که صرف ساختن مسجد و مدرسه و حمام و… برای مردم آن جا شد و شاید هم کمی بازی و نقاشی با بچه‌ها… .
اگر جهادی را تنها در حد یک اردوی دورهمی چند روزه ببینیم، شاید بیش از این هم نتوان شرحش داد، اما جهادی تنها یک اردوی چند روزه نیست که آخر تابستان شروع و چند روز بعدش هم تمام شود و برود پی کارش تا سال بعد… .
جهادی حرکت کردن، سبک زندگی جهادی را، درس خواندن جهادی را و… را به دنبال می‌آورد؛ اردوی جهادی هم جلوه‌ای از این حرکت است. روحیه‌ی جهادی که بر زندگی حاکم شود، دیگر انسان نخواهد توانست عافیت طلبانه و بی‌دغدغه نسبت به دیگران زندگی کند. درس خواندنش، کار فرهنگی کردنش و خلاصه تمام زندگی‌اش جهادی می‌شود… . در درس خواندن، به دنبال گرفتن نمره‌ی بیست و نفر اول شدن نیست، که می‌خواهد حرکتی را در این جبهه رقم بزند که گرهی از مشکلات مردم و جامعه بگشاید و این کار تنها با تلاش و رشد یک فرد به دست نخواهد آمد و بی شک نیاز به همراه کردن و در حقیقت به همراه خود به پیش آوردن دیگران دارد.
اردوهای جهادی هم جلوه‌ای از این حرکت جهادی است. اردوهای جهادی را می‌توان فرصتی دانست برای آمادگی نسلی که بناست، فردا خدمتگزار مستضعفان و محرومان باشد؛ تا مبادا خویش را جدای از کوخ نشینانی که ولی نعمتان و صاحبان اصلی این انقلاب‌اند، بپندارند و بالعکس.
جهادی یعنی کار برای خدا و ورای ملیت و قومیت. کار برای امتی که حتا دولت به طور رسمی همه‌ی آن‌ها را شهروند این کشور نمی‌داند و شاید شناسنامه‌ای برای خود نداشته باشند، اما دارند در سخت‌ترین شرایط با همه‌ی کمبودها و سختی‌هایش زندگی می‌کنند، بی آن که طلب‌کار دیگران و به دنبال سهم خواهی از سفره‌ی انقلاب باشند.
جهادی یعنی دغدغه‌ی همیشگی یتیم و مسکین را داشتن.
جهادی یعنی در محاسباتت، ورای این دو دو تا، چهار تا کردن‌ها، خدا را در نظر گرفتن.
جهادی یعنی توکل به خدا و قیام بدون چشم داشت از کسی و با اتکا به خود مردم؛ یعنی قرار نیست کسی از خارج مشکل آب و نان و محیط زیست و… ما را حل کند.
خلاصه جهادی حرکتی است ورای یک اردوی چند روزه؛ حرکتی که با هجرت از خویش و کنار زدن خودخواهی ها و خودبینی ها آغاز می شود و با جهاد ادامه می یابد، بی وقفه… .

 

فرستادن دیدگاه »

What is 14 + 15 ?
Please leave these two fields as-is:
IMPORTANT! To be able to proceed, you need to solve the following simple math (so we know that you are a human) :-)