روبان ها برای که بریده می شود

admin خرداد ۹, ۱۳۹۰ ۰
روبان ها برای که بریده می شود

روزنامه چهارشنبه هفته پیش همشهری را اگر نخوانده­اید، بروید بخوانید. گیر نیاوردید بروید در سایتش، http://hamshahrionline.ir/ تیتر یکش جالب توجه است.”بفرمایید جنوب شهر”. موضوعش پیرامون افتتاح بوستان ولایت در جنوب تهران است. همان پادگان قلعه مرغی سابق که آقای شهردار در دیدار ۱۷ اسفند پارسالش، وعده­اش را در حضور رهبر انقلاب داد. صفحه ۱۱ تا ۱۴ روزنامه، مهری با نوشته “یک شهر، یک حماسه” خورده شده­است. اقداماتی مانند ساخت بوستان ولایت، پل جوادیه، تونل توحید، موزه دفاع مقدس، مجموعه فرهنگی ورزشی جانبازان و معلولان و چند چیز دیگر موضوع این پرونده است. یادداشتی با عنوان “شمال از جنوب آغاز می­شود” هم در صفحه ۱۴ زده شده­است. الباقی روزنامه مانند دیگر روزهایش است.

نکته ذکر شده در این نوشته­ها این است که سیاست شهرداری اجرای طرح­های عمرانی و خدمات رفاهی در جنوب شهر است. اینکه شهرداری قائل به این است که تفاوت شمال و جنوب شهر در امکانات و خدمات شهری است و سیاست بر این است که عدالت در توزیع این خدمات اجرا شود.

شهرداری را به خاطر این دغدغه­اش باید ستود. به هیچ عنوان نمی­توان از این اقدامات و توجه به جنوب شهر بودن محل آنها چشم پوشید. همینکه “عدالت”خواهی و ذکر کم کردن “شکاف طبقاتی” در کلام مسئولین وجود دارد جای شکرش باقی است. چندین سال پیش، رهبری خطاب به دانشجویان فرمودند که شما باید چنان مطالبه عدالت و عدالت­خواهی کنید که گفتمان جامعه عدالت شود. تا هرکه می­خواهد مسئول شود، هرچند قائل به عدالت نباشد مجبور شود در این فضا صحبت کند. همین است که در جایی دیگر فرمودند: «مراقب باشید کسانی به اسم عدالت به دنبال منافع خود نباشند». به هرحال فضا، فضای سخنرانی از عدالت است. جای شکرش باقی است.

عمده این افتتاحات در منطقه۱۹ صورت گرفته است. همان جایی که در چندین شماره خیزش هفته، تخریب خانه ها و رشوه­گیری مامورین شهرداری منطقه به چاپ رسید. دقیقا همان چند ماه پیش، در کنار خانه­هایی که به شدت از وضعیت بد نظافتی، امکانات تفریحی، خدمات شهری و در راس آن تخریب خانه و رشوه­گیری شکایت می­کردند، جایگاهی دیده می­شد که آقای شهردار بنا بود در آن سخنرانی کنند و چند ده طرح عمرانی افتتاح شود.

دغدغه مردم شهرک سید احمد خمینی منطقه۱۹ چیزی نیست که با افتتاح موزه دفاع مقدس و پل جوادیه برطرف شود. “بفرمایید جنوب شهر” نباید خطاب به بالاشهرنشینانی باشد که جهت تفریح به بوستان ولایت و موزه بیایند و آخر روز دوباره به خانه­هایشان برگردند. بهترین خدمت به مردم جنوب شهر، حل مشکلاتی است که هر روز باید با آن دست و پنجه نرم کنند. هرچقدر بوستان افتتاح شود تا موقعی که اهالی شهرک سید احمد خمینی دغدغه­شان این باشد که مبادا فردا اسباب و اثاثیه ­شان وسط کوچه ریخته شود و خانه­هایشان خراب شود، بوستان ولایت برایشان شیرینی واقعی نخواهد داشت.

برطرف کردن و حل مشکلات ابتدایی زندگی شهری، اولین اقدام جهت خدمت رسانی به اهالی جنوب شهر است. بلاتکلیفی برخی از مردم اهالی منطقه از محل سکونتشان و جدّ و جهد نشان ندادن شهرداری از اجرای طرح عادلانه برای رفع این معضل، کماکان در صدر مطالبات از شهرداری، در خصوص این منطقه است.

احمد بذرافشان

فرستادن دیدگاه »

What is 12 + 12 ?
Please leave these two fields as-is:
IMPORTANT! To be able to proceed, you need to solve the following simple math (so we know that you are a human) :-)