دکتر کوشکی: اولین برنده ورود به سفـارت، انگلیسی ها بودند

admin دی ۶, ۱۳۹۰ ۰

بعد از وقوع حادثه سفارت و تبعات آن اکنون بهتر و بیشتر می توانیم در مورد درست یا غلط بودن آن تامل کنیم لذا بر آن شدیم تا نظر اساتید مختلف در مورد این ماجرا و مسایل پیرامونی آن را مطلع شویم که در زیر متن مصاحبه با دکتر کوشکی آمده است.

آقای دکتر چندی پیش دانشجویان به سفارت انگلستان وارد شدند نظر جنابعالی پیرامون این حرکت چیست؟

ببینید در خصوص رابطه ی ایران و انگلیس بعد از پیروزی انقلاب اسلامی چند نکته ای را باید در نظر گرفت. یکی اینکه، از ابتدا که انگلیسی ها کشور ما را شناختند و رابطه برقرار کردند به چشم یک مستعمره به ما نگاه می کردند و همیشه در طول تاریخ ملت ما را تحقیر کردند که اوج آن در دوران قاجار و پهلوی بود. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ما سعی کردیم که به عنوان یک ملت مسلمان و انقلابی به انگلیسی ها تفهیم کنیم که نگاه شان را باید عوض کنند و مهم ترین رفتاری که با آن ها داشتیم تا آن ها متوجه شوند با یک کشور انقلابی و مسلمان طرف هستند بحث سلمان رشدی بود که توسط حضرت امام مطرح شد. اینجا بود که انگلیسی ها دقیقا متوجه شدند که چگونه یک کشور مسلمان و انقلابی از باورهایش دفاع می کند. بعد از آن به دلایل مختلفی نوک پیکان ما به سمت آمریکایی ها رفت و این باعث شد انگلیسی­ها به حاشیه بروند و ما فرصت نکردیم که انگلیسی ها را سر جایشان بنشانیم. همین مسئله انگلیسی ها را گستاخ کرد که این گستاخی چند باری بروز کرد، از جمله حوادثی که در سال ۸۸ رخ داد. لازم بود که به انگلیسی ها دوباره یادآوری شود که با یک ملت مسلمان طرف هستند. مجلس هم هرچند دیر ولی به هر حال گام مثبتی برداشت و بحث اخراج سفیر انگلیس را تصویب کرد. تا اینجا هیچ مشکلی نیست و ما می توانستیم اخراج سفیر انگلیس را مرحله اول یک حرکت چند مرحله­ای بدانیم. که اگر انگلیسی ها در رفتارشان بازنگری نکردند ما گام­های بعدی را برداریم. حرکتی هم که دانشجویان در مقابل سفارت ترتیب دادند، این که دانشجویان چندین بار اعتراضات شان را در مقابل سفارت انگلیس به نمایش گذاشتند، هیچ مشکلی نداشت. تظاهرات هم در سالگرد شهید شهریاری هیچ مشکلی نداشت، اما ورود به سفارت هیچ گره ای از مشکلات ما را باز نکرد. چیزی هم به ما اضافه نکرد بلکه باعث شد که انگلیسی ها که استاد فرصت طلبی هستند آن مسابقه باخته را در دقایق آخر به نفع خود به پایان برسانند. یعنی ورود به سفارت انگلیس کاملا یک حرکت شتابزده و احساسی بود که هیچ ثمره ای نداشت. دوستانی که این کار را انجام دادند باید بگویند چه ثمره ای داشت! اگر هدف قطع رابطه بود که رابطه ی ما با انگلیس قطع نشد در صورتی که ما سفیر انگلیس را در عرض یکی دو هفته اخراج کرده بودیم. انگلیسی ها با دو حرکتی که بعد قضیه سفارت انجام دادند کامل آن را خنثی کردند، اول که هیئت دیپلماتیک ما را اخراج کردند و دوم این که سفیر خودشان را از تهران فرا خواندند. یعنی در دقیقه ۸۹ بازی در حالی که ما یک بر صفر جلو بودیم در دقیقه ۹۰ دو بر یک بازی را واگذار کردیم. آن هم در شرایطی که انگلیسی ها به شدت تضعیف شده بودند دچار مشکلات داخلی فراوان بودند. واقعیت این است که اگر ما معقولانه جلو می­رفتیم انگلیسی­ها به زانو در می آمدند اما این حرکت باعث شد انگلیسی­ها گستاخانه هیئت دیپلماتیک ما را اخراج کنند، سفیر خود را از تهران فرا بخوانند و اتحادیه اروپا را تحریک کند با سفیرانشان آن نمایش را در تهران به راه بیاندازند. اگر ما به صورت گام به گام این رابطه را قطع می­کردیم معقولانه­تر نبود؟ آیا اگر ما در مقابل انگلیسی­ها امتیاز می­گرفتیم و گام به گام آنها را تحقیر می­کردیم بهتر نبود؟

آقای دکتر منظورتان از روش گام به گام ومعقول چیست؟

کاری که مجلس کرد بسیار دیر بود ولی با این حال مجلس با یک مهلت چند روزه سفیر انگلیس را اخراج کرد کاری که دانشجویان کردند باعث شد انگلیسی ها سفیر خودشان را فرا بخوانند در نتیجه حرکت مجلس خنثی شد و جالب این بود که یک سال و نیم است ما در انگلیس سفیر نداریم و انگلیسی­ها در قبال این برخورد جمهوری اسلامی نمی­توانستند مقابله به مثل کنند. ما با اخراج سفیر آن ها می­توانستیم لطمه سنگینی به آن­ها بزنیم چون در عرف بین المللی اگر ما سفیر کشوری را اخراج کنیم و آن کشور نتواند سفیر ما را اخراج کند یک برد برای ما به حساب می­آید. که ما این فرصت را از دست دادیم بحث دیگری که هست نقض قوانین جمهوری اسلامی است قوانین بین المللی برای ما آن اهمیت را ندارد بیشتر قوانین داخلی که به فتوای امام و رهبری تعدی از آن حرام است، برای ما اهمیت بیشتری دارد که ورود به سفارت هم یکی از آن نقض قانون هاست.

آقای دکتر بعضی ها این حرکت را با حرکت ۱۳ آبان مقایسه می­کنند و با این استدلال آنرا توجیه می­کنند نظر شما در این باره چیست؟

ببینید قضیه سفارت آمریکا هیچ ربطی به این حرکت ندارد در مورد سفارت آمریکا این طور می­توان گفت که اولا دولت اسلامی مستقر نشده بود، دولت موقت بود. دوماً استوارنامه سفیر آمریکا را محمد رضا پهلوی پذیرفته بود و همه افراد سفارتخانه کسانی بودند که در دوران محمدرضا پهلوی حضور داشتند و فضا و مکان ۱۳ آبان با این حرکت کاملا متفاوت است. مثل این می­ماند که کسی راه بیافتد در خیابان و مرگ بر شاه بگوید.

اتفاقاتی که بعد از هجوم به سفارتخانه افتاد چقدر در موضع انگلیس تاثیر گذاشت؟

اصلا نفس ورود کار غلطی بود که انجام شد اولین برنده ورود به سفارت، انگلیسی ها بودند و انگلیسی­ها از خدا می­خواستند که این اتفاق بیافتد و هرچه حرکت دانشجویان در سفارت بیشتر طول می­کشید انگلیسی­ها بیشتر خوشحال می­شدند.

نشریه خیزش نو شماره ۶۸

فرستادن دیدگاه »

What is 9 + 3 ?
Please leave these two fields as-is:
IMPORTANT! To be able to proceed, you need to solve the following simple math (so we know that you are a human) :-)