بنیاد بر باد

admin دی ۹, ۱۳۹۰ ۰

بنا به آیه شریفه إِنَّ الَّذینَ قالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقامُوا فَلا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَ لا هُمْ یَحْزَنُون (الاحقاف ۱۳) ‏لزوم رسیدن به نتیجه مطلوب در یک حرکت انسانی استقامت و پایداری در انجام آن است. استقامت و پافشاری بر هدف زمانی ایجاد می شود که ایمان قلبی از راه معرفت و شناخت در فرد ایجاد شده باشد. ممکن نیست کسی بر مسلک و روشی استوار باشد مگر آنکه از طریق تعقل و تفکر به حقانیت و درستی این راه ایمان آورده باشد. استقامت مستلزم صبر بر رنجهاست و اعتقاد عمیقتر و راسخ تر به حق نیز قطعاً صبر بزرگتری نیز طلب می کند. به همین خاطر است که پیروان راستین حق را در تاریخ نمی بینی مگر اینکه زیر شکنجه و آزار بوده اند و فریاد عدالت را از زیر یوغ ستمکاران فریاد می کردند.

نیرویی که جبهه حق را در گردنه های راه پر و پیچ و خم تاریخ جلو می برد تعقل و تفکر است نه احساس و شور. شور و هیجان اگر در کوتاه مدت نتیجه بخش باشد در بلند مدت قطعا کار به جایی نخواهد برد. زیرا که غبار هیجان هر چه سنگین فرو می نشیند و آنگاه عقل است که زبان به مواخذه می گشاید و هر که جوابی برای عقل نداشته باشد به زودی پشیمان و نادم خواهد بود. اینجاست که تحمیق در کنار تهدید و تطمیع به عنوان یکی از ابزارهای حکومت شیطان، معنا می یابد. حکومت طاغوت با ایجاد خفقان و تبلیغات سعی می کند دروغ را در ناخود آگاه مردم وارد کند و آنان را مجبور به انجام کاری نماید که می خواهد. برای مثال تاریخ گواهی می دهد در حکومت معاویه -که تبلور بی نقصی از حکومت شیطان بود- به هنگام عزیمت به صفین در روز چهارشنبه، اقامه نماز جمعه کرد زیرا که ممکن بود نتواند در راه نماز بخواند و جماعت نیز چون گوسفندانی رامِ شبان پشت سر او نماز گزاردند. اما این روش از حکومت در منطق الهی مختوم به فناست و حاکمان الهی اینگونه حکومت نمی کنند.

پس از ورود به سفارت انگلیس و خاتمه تمام حواشی عده ای از عقلا و صاحب نظران از جریان دانشجویی می خواستند حرکتی را که از اشغال سفارت آغاز کرده بودند با گسترش مطالبات و استفاده از قالب های دیگر ادامه دهند و اجازه ندهند حرکت استکبار ستیزی دانشجویان در این نکته خاتمه بیابد و عقیم بماند. اینان نقشی سازنده از دانشجویان در مساله پهپاد یا قطع رابطه کامل با انگلیس را از دانشجویان انتظار داشتند. البته در درستی این خواسته شکی نیست اما این بزرگواران در این طرح بحث دقت نمی کنند که ادامه حرکت باید چه مولفه هایی را دارا باشد که در ابعادی بزرگتر ادامه یابد و پیگیری شود. تفکر و تامل پیش از انجام در سنجیدن هزینه ها و فایده ها، مطابقت دادن با مبانی خط امام (ره)، سنجیدن اولویت و انتخاب روش مناسب همه باید پیش از اجرا انجام می گرفت و به تمام شرکت کنندگان انتقال داده می شد. در این صورت بود که امکان تحرک طولانی مدت برای بدنه دانشجویی در زمینه استکبار ستیزی ایجاد می شد و در این حالت انتظار فعالیت طولانی مدت و عمیق از جنبش دانشجویی صحیح بود. در غیر این صورت احساسات و عواطف، عامل پیش برنده در حرکت خواهند بود و نتیجه تخلیه هیجانی و احساسی جمع حاضر. البته ناگفته نماند پس از فراغت نیز کرختی و سستی فرد را به خاطر همان تخلیه هیجانی در برخواهد گرفت و از این دسته از افراد نمی توان انتظار پافشاری و استقامت بر هدف را داشت. به طور خلاصه اولین نکته برای ایجاد یک حرکت دانشجویی و استقامت بر آن تعمیق معرفت و شناخت درست از هدف است. زیرا که معرفت چون اسکلت یک ساختمان است که اگر نباشد با وزش یک نسیم بنیاد بنا به باد خواهد رفت.

سرمقاله نشریه خیزش نو شماره ۶۸

فرستادن دیدگاه »

What is 15 + 13 ?
Please leave these two fields as-is:
IMPORTANT! To be able to proceed, you need to solve the following simple math (so we know that you are a human) :-)